top of page

חצופים או אלופים? אלה שצומחים במדבר

הקיץ במדבר קשוח, כמה קשוח? ברוס וויליס קשוח! סילבסטר סטלון קשוח!

אותי זה מפעים לראות כל פעם מחדש את עמידותם של צמחי המדבר בתנאי החום והיובש הקיצוניים. למרות כל השנים שאני חיה ונושמת את המדבר, אני נמלאת פליאה מכמה ירוק יש כאן אפילו בתנאים הקשים האלה. המדבר שוקק חיים בכל עונה בזכות הסתגלותם של הצמחים ובעלי החיים לתנאי האקלים הקיצוניים שבו – כל צמח או בעל חיים בדרכו הוא. יש צמחים שבסוף הקיץ, בתקופה היבשה ביותר בשנה, דווקא אז מעזים לפרוח. אותי זה מדהים!

אכילאיה ריחנית בשאריות פריחה. השיא היה בקיץ!

בשבת הבנות ביקשו לנעול מגפיים ולצאת לטיול שלוליות במדבר, אז זרמנו ויצאנו לטיול רגלי ישירות מהבית (אחד היתרונות של לגור בערד). כל הדרך הצמחים קראו לי, אבל היה כל כך כיף לראות את הבנות משתוללות בשלוליות (מזל שלא חשבתי אז על ערמות הכביסה ביד שיהיו לי כשנחזור הביתה כדי להוריד את כתמי הבוץ. ומזל שאני עובדת עכשיו על סבון כביסה חדש – הוא עבד יותר קשה ממני), אז עמדתי יפה בפיתוי.

הבנות במגפיים בתוך שלולית

אלא שאז נקלעתי להזדמנות לברוח קצת אל הצמחים כשהבנות גילו אגם קטן וגבי עשה איתן שם מחנה. הלכתי לוואדי שאני מכירה ולמרות שטיילתי בו כמה שבועות קודם, החוויה הזו היתה יפה במיוחד (גם) בזכות שאריות השטפונות מהיום הקודם. אחד הצמחים שמלבלבים ממש עכשיו הוא המרווה הריחנית, שנקראת בפי הבדואים בנגב מרמריה ומשמשת לטיפול בכאבי בטן וחבישת פצעים. צבעה הירוק הוא חי במיוחד עכשיו והעלים הפרווריים שלה מפיצים ריח משכר הודות לגשמים הראשונים שירדו. אבל כמו שהפתגם הידוע אומר - אין טוב כריח נחיריים (או משהו כזה) כך שכדי להבין במה מדובר אתם פשוט צריכים לבוא לכאן להריח את הדבר האמתי כי לא סתם קוראים לה מרווה ריחנית!

מרווה ריחנית עם מי שטפונות מאתמול

אנחנו הכנו תה מדברי ריחני וממלא ריאות עם מרמריה, אזובית המדבר ועוד, אבל אל תרוצו לחנות הטבע כי המקום היחידי שניתן למצוא את הצמחים האלה הוא במדבר כמו שהטבע התכוון. אם תבואו לסיור בחנוכה (יש פרטים למטה) מבטיחה לכבד אתכם בתה.

אני מכינה תה מדברי ריחני

עושרם של צמחי המרפא המדבריים גורמים לי להיות מאושרת כשאני פוגשת אותם בגדודים שכאלה והתוספת של גבים קטנים שהתמלאו ממפלים שזרמו אתמול מוסיפה התרגשות חורף מיוחדת :)

אחד הדברים המגניבים בלטייל דווקא במקומות מוכרים במדבר זה לראות את ההשתנות שלהם בכל עונה. תמיד יש ירוק במדבר למרות שהסטיגמה היא שהמדבר הוא מקום שומם, אבל מי שמכיר רואה לא רק את הצמחייה הירוקה, אלא גם את השינויים וההתחדשות שבה שהיא כמובן משפיעה על כל החיים במדבר.

אזובית המדבר טבולה במי גשם שנקרו בסלע

אז אם גם אתם רוצים להינות מכל הטוב הריחני הזה, מוזמנים להצטרף אלי לסיור להכרת צמחי המרפא המדבריים, שבו תראו בעצמכם את צמחי המדבר, תשמעו על רזי הרפואה הבדואית המסורתית העשירה וכמובן שתזכו לטעום מהתה המדברי הטעים שנכין מהם לצד חטיף מדברי ממכר שנכין ממש בשטח.

הסיור הקרוב יוצא ביום ראשון, 9.12.18 בשעה 10:30 והפעם הוא במחיר מסובסד ע"י עמותת תיירות ערד כך שזו הזדמנות פז בשביל כולם!!!

אז מהרו להירשם כאן כי מספר המקומות מוגבל

27 צפיות0 תגובות
bottom of page