top of page

קצת עלי

יונת-מדבר

נעים להכיר,

אני יונת מורדוך, בת זוג לגבי ואמא לנור ולסול. במקור אני תל אביבית ולפני כמה שנים, לאחר מסעות בארץ ובעולם, עברתי לגור בערד עם משפחתי, מתוך האהבה לטבע ולמדבר יהודה הבראשיתי והעוצמתי.

תמיד אהבתי טבע כבר בתור ילדה תל אביבית חיפשתי אותו בכל פינה, גם אם זה לשחק עם הנמלים והחתולים בחצר הבניין, או להימרח בבוץ בגינה הציבורית ☺ שנים רבות למדתי וחקרתי את הטבע בצורות שונות. כיום אני חיה אורח חיים בריא וטבעוני, וכהמשך מתבקש לכך אני רוקחת את סבונים, תמרוקים ותכשירי רפואה טבעית בבית המלאכה "יונת מדבר" שהקמתי במטבח הפרטי שלי. כיום בית המלאכה שלי ממוקם ברובע האמנים בערד.
 

יונת מורדוך

איך הגעתי לתחום הרוקחות הטבעית?

הכל התחיל כשהייתי ילדה והיינו נוסעים לדודה בכפר. ממש אהבתי את ריחות השדות בדרך ואת הנסיעה לצד השטחים הפתוחים, אך החלק החשוב ביותר אולי, היתה גינת צמחי מרפא שתמיד קסמה לי. כהתבגרתי היה לי ברור שאלמד ביולוגיה, ואכן סיימתי בהצטיינות תואר ראשון ושני באוניברסיטה העברית והייתי כבר במסלול לדוקטורט, אבל למרות שאהבתי את הלימודים והעבודה במעבדה, הרגשתי שמשהו היה חסר.

היו כמה דברים בלימודים שהתחילו להפריע לי - כמו למשל ניסויים בבע״ח שנאלצתי לעשות ללא כל אמון בנחיצותם, ואשר גרמו לי לסיוטי לילה וייסורי מצפון קשים, ההבנה שאני מוקפת בחומרים מסוכנים כל הזמן ועוד. אז התחלתי להבין שזה לא זה.

דבר ראשון חזרתי להיות צמחונית, ואחר כך עזבתי את הלימודים ועברתי לגור במדבר, ביישוב שחרות שבערבה. שם הרגשתי שנולדתי מחדש. בהמשך נסעתי לטיול ארוך בהודו, נפאל וטיבט, ואחר כך חזרתי שוב למדבר, הפעם לשדה בוקר שם התחלתי לעבוד כעוזרת מחקר בנושא תקשורת בין צמחים במחלקה לאקולוגיה מדברית. היה מעניין וכיף, אבל עדיין זה לא היה זה. אז המשכתי לחפש את הכיוון שלי ונסעתי שוב להודו.

בטיול הזה בהודו התנסיתי ברפואה הודית וטיבטית אשר חוללו בי פלאים! התחום ריתק אותי, וגיליתי גישה חדשה לגמרי להבנת התהליכים בגוף, גישה הוליסטית שהיתה מאד חסרה לי בדרך המדעית שהכרתי עד אז. פתאום הבנתי עד כמה החומרים בהם השתמשתי עד אז באופן יומיומי (כמו למשל קרם פנים, סבון תעשייתי ועוד) הזיקו לי, ולמה אני באמת נחשפת בזמן שאני משקיעה את מיטב כספי ובטוחה שאני מטפחת את עצמי.

באותה תקופה הבנתי שאני רוצה לעסוק באיזושהי רמה ברוקחות מחומרי טבע. זה בעצם מה שרציתי מההתחלה, אבל איפשהו באמצע הדרך התבלבלתי ועשיתי תארים בביולוגיה.. נזכרתי במילה "אתנו בוטניקה" שהדליקה אותי כששמעתי אותה לראשונה מספר חודשים קודם לכן, ומתארת את חקר השימוש של תרבויות בעולם בצמחים, וידעתי שמשם יגיע הייעוד שלי שחיפשתי כל הזמן.
 

כשחזרתי לארץ, למדבר כמובן, למדתי לתואר שני נוסף, הפעם באנתרופולוגיה ולימודי מדבר, בו חקרתי את נושא הרפואה המסורתית של הבדואים בנגב. את תוכן המחקר שלי למדתי מהבדואים עצמם, כשישבתי באוהלים שלהם והתלוויתי אליהם לסיורי ליקוט, שמעתי מהם ואף נכחתי בטיפולים מסורתיים שונים רבים, וכך הגשמתי את חלומי - הייתי בטבע ולמדתי על הטבע באמת!

במהלך הלימודים למדתי לראשונה, מחברי הנפלאים אסף ואמבר, איך להכין סבון טבעי, ומאז הכנתי לעצמי, לחבריי ולמשפחתי את הסבונים. בהמשך העברתי סדנאות רבות, חלקן בהתנדבות בהן לימדתי רוקחות טבעית, הכנת סבונים, צמחי מרפא, סיורי ליקוט ועוד. ממש התאהבתי בתחום, ויום אחד פנו אלי במסגרת פסטיבל הבתים הפתוחים בערד להעביר סדנאות להכנת סבונים טבעיים לקהל הרחב.

 

בחיפושיי אחר המתכון המושלם לסדנאות מצאתי את עצמי מכורה להכנת סבונים ☺ הבית התמלא בכמות עצומה של סבונים, אך לא יכולתי ולא רציתי להפסיק לרקוח. המצב לא השתפר כשחילקתי את הסבונים לחברים ולמשפחה, ואז הבנתי שאני צריכה להתחיל למכור סבונים כדי שיהיה לי תירוץ להמשיך לייצר עוד.  מהר מאד הבנתי שגם הסדנאות יהיו חלק מהעסק, כך שכיום אני זוכה להינות גם מייצור הסבונים, וגם מהעברת הידע הרב שצברתי ואני ממשיכה לצבור במהלך כל השנים האלה.

 

״יונת מדבר״ מאפשרת לי לחבר בין כל העולמות שמעניינים אותי, ליצור וללמד מתוך התלהבות, עניין והמון אהבה. עבורי זה שוב סוג של לידה מחדש, ולמרות שאני לא יודעת לאן בדיוק תוביל אותי הדרך, אני פתוחה להתמסר לחוויות ולהזדמנויות בדרך וכך לצמוח בהנאה.

bottom of page