top of page

על השם והמהות


אז את השם שלי אתם כבר מכירים – יונת. עם שם כזה, שהוא סמיכות, שנים נסיתי להבין איזה סוג של יונת אני רוצה להיות ואף התנסיתי בבחינת הסוגיה..

מלא פעמים קורה שכאני אומרת את שמי מייד באה השאלה: "ומה שם המשפחה שלך? השלום?". שלום זה אולי הדבר הגדול ביותר שאני מאחלת לעצמי, לעם שלנו, למדינה, לאנושות, לכל היצורים החיים ולעולם כולו. למילה שלום יש כל כך הרבה רבדים, ובעצם בלי להתכוון לכך, בחנתי בחיי האם אני יונת השלום. זה התחיל בלמצוא את הדרך להגיע לשלום בתוכי עם עצמי, ואולי הדלת המשמעותית ביותר שפתחתי בחיי כדי להתקרב לזה היתה סדנת הויפסנה שבה השתתפתי ובה קיבלתי כלים להכיר את עצמי ואת החיים מבפנים ולהבין שהכל בסדר והכל חולף. עצם הידיעה הזו היא כבר מרגיעה ומביאה לשלום ושלווה פנימית. אבל כמה ימים אחרי הערתי את עצמי ואת בן זוגי באמצע הלילה ואמרתי בקול מתוך חלום: "אני לא רוצה להיות מוארת!".

אז הלאה – אולי אני יונת שתביא את השלום בין העמים? זה באמת חשוב לי, והבנתי שכדי להגיע לשלום עם האחר, קודם צריך להכיר אותו. אז הלכתי ללמוד במכון הערבה ללימודי סביבה בקיבוץ קטורה (במדבר – איך לא?!), שזה מכון אקדמי מיוחד במינו, שבו לומדים וחיים ביחד יהודים וערבים – מישראל, מהרשות הפלסטינית, מירדן, ומשאר העולם - ארה"ב, אירופה, אוסטרליה וכו'. הלימודים מתמקדים בשני תחומים עיקריים – לימודי סביבה ומנהיגות לשלום, והחוויה שם היא חווית חיים בלתי נשכחת! אך יחד עם זאת, תפקיד של מנהיגה לשלום הרגיש לי כבד מדי וגדול עלי, לפחות בשלב הזה בחיי.

ואולי אני פשוט יונת דואר? מה עושה יונת דואר? היא בעצם מקשרת בין אנשים. אני באמת אדם חברותי, ודי טובה בפיצוחים וחיבורים בין אנשי, אבל לחשוב שזו מהות חיי – לקשר בין אנשים, זה לא ממש אני, כך שזה הרגיש לי קצת סתמי.

אז החלטתי לעזוב את ההתעסקות עם זה ולגלות איזו יונת אני תוך כדי תנועת החיים. פשוט זרמתי, כמו שלמדתי לזרום בחיים, ועשיתי את מה שאני אוהבת – הלכתי בעקבות הלב והאינטואיציה. כך הגעתי אל המדבר, שעוד בתור ילדה הערצתי את עוצמתו ושהיה האיזור המועדף עלי לטיולים תמיד, אך בבגרותי חששתי שאם אגור בו אאבד את התרגשותי ממנו, ובכל זאת החלטתי לנסות. החיים במדבר הביאו אותי ללמוד מהבדואים על הרפואה המסורתית שלהם ועל צמחי המרפא המדבריים, מה שסגר מעגל בחיי מהיכרותי הראשונה את צמחי המרפא בגינתה הקסומה של דודתי בכפר. בהמשך גם פגשתי את גבי, בן זוגי, ועברתי לגור בערד בבית עץ מקסים שצופה על מדבר יהודה שלא מפסיק להדהים אותי כל יום מחדש, ולהגשים כאן את חלום חיי האמתי – להקים את משפחתי! ועם זרימת החיים, תוך כדי שאני מיישמת ביומיום שלי את מה שבחרתי מתוך הדברים שלמדתי בחיים, גיליתי שאני מכורה להכנת סבונים, ומכאן צץ לו הרעיון של להקים בית מלאכה לסבונים ורוקחות טבעית (כי כמה סבונים כבר אפשר לאחסן בארונות ולחלק לחברים?). לצד התשוקה ליצירת הסבונים, האהבה ללמד והתשוקה להעביר את הידע היתה גם צריכה לבוא לידי ביטוי, ולכן בחרתי למקד את העסק גם בסדנאות וקורסים ברוקחות טבעית. ואז, כשהייתי צריכה לבחור שם לעסק החדש שהקמתי, עלו כל מיני רעיונות לשמות שקשורים ברוקחות טבעית, בטבע בכלל ובי באופן אישי, אבל אף אחד לא הרגיש "זה", עד שעלה השם הפשוט: יונת מדבר ואז הבנתי איזו יונת אני! איך לא חשבתי על זה קודם??

שלכם באהבה, יונת ~:-)

10 צפיות0 תגובות
bottom of page